Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2021/2022

Maria Aulich

Pedagog, poetka, dziennikarka. Córka profesora Czesława Aulicha. Wieloletnia redaktor Głosu Nauczycielskiego. Autorka pięciu tomików poezji: Moja wierzba wieluńska, Jak dotyk, Błogosławiona między kochankami, Zamień się z jaskółką, Śladami dotyku oraz szkiców Dookoła życia. Zmarła w Warszawie, w kwietniu 2018 roku.

Leszek Benke

Aktor, główny sprawca programu "Spotkania z balladą". Polakom znany jako komendant straży pożarnej w Kopydłowie. Ta wieś istnieje naprawdę, znajduje się w pobliżu Czarnożył, skąd pochodzi Leszek Benke. (To na drodze z Wielunia do Sieradza). W liceum dał się poznać jako aktor, rozśmieszał swoich kolegów i nauczycieli do łez. Nic też dziwnego, że został takim dobrym aktorem komediowym.

Marita Benke - Gajda

Artystka rzeźbiarka. Wykładowca na Wydziale Rzeźby Akademii  Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Swoje prace prezentuje na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Ceramiki Marity Benke – Gajdy można obejrzeć i kupić w krakowskiej galerii  przy Grodzkiej i na  cavaletto.pl

Ireneusz Kania

Urodził się w Wieluniu, jak mówi pamięta zniszczenia wojenne w tym doszczętnie zbombardowanym mieście. Jako dziecko szczególnie uzdolnione, ale często zapadające na zdrowiu organizował książkowe wyprawy do odległych kultur, światów, ludzi. To pozostało. Dzisiaj jako badacz kultury wschodniej, tłumacz, tybetolog, filozof, religioznawca publikuje i dzięki temu mamy Jego książki, możemy posłuchać i pooglądać Go w bardzo ambitnej publicystyce kulturalnej TVP. Pan Ireneusz od wielu lat mieszka w Krakowie. Ostatnia praca Ireneusza Kanii to tłumaczenie książki pt.: "Mistrzowie duchowi". Dostępna w naszej bibliotece.

Narcyz Klatka

Wielunianin "z krwi i kości", zespolony z historią miasta i szkoły. Mimo podeszłego wieku i znacznej odległości Wielunia od Gdyni (gdzie mieszka) zawsze pamięta o swojej szkole. Obecny na wszystkich uroczystościach. Historyk drugiej wojny światowej, specjalista ruchu oporu, lotnictwa, wywiadu. Autor wielu książek z tej dziedziny, w tym bardzo kontrowersyjnej "Żywe torpedy" o polskich kamikadze. Książka z dedykacją dostępna w bibliotece szkolnej, pamiątka ze spotkania autorskiego zorganizowanego przez nauczycieli historii w naszej szkole.

Książka Narcyza Klatki mówi o tysiącach Polaków, którzy zgłosili chęć oddania życia za ojczyznę w charakterze żywych torped. Na zdjęciach, po raz pierwszy, zobaczycie projekty polskiej żywej torpedy. Będziecie mogli ją porównać do konstrukcji japońskich, niemieckich, włoskich i angielskich które także prezentujemy w kolejnych rozdziałach. Zapoznacie się z relacjami ,żyjących jeszcze, ochotników którzy byli szkoleni przez Marynarkę Wojenną do wykonywania samobójczych zadań. Jeszcze w połowie lat 30-tych pod patronatem Marynarki Wojennej rozpoczęły się prace nad różnymi rodzajami miniaturowych jednostek szturmowych. Powstały nawet pierwsze egzemplarze i odbyły się próby z bronią, które w kolejnych latach mogły posłużyć za prototypy udanych konstrukcji broni samobójczych.

Polskie żywe torpedy w 1939 roku Autor: Narcyz Klatka Gdański Dom Wydawniczy

Roman Kowalczyk

Urodzony w 1964 r., maturę zdał w 1983 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Laureat Olimpiady Historycznej, został przyjęty bez egzaminu na historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał w podziemnym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Więzień polityczny w 1985 r. W 1989 r. ukończył studia z wyróżnieniem. Obecnie jest dyrektorem Zespołu Szkół nr 6 im. A. Osieckiej we Wrocławiu. Autor książki "Studenci' 81" i "Czas próby, Wieluń – Wrocław 1980-1989". 

Andrzej Marciniak 

Profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego II na Wydziale Prawa i Administracji. Autor wielu publikacji z zakresu prawa cywilnego. Napisał wspomnienie o szkole, które zostało opublikowane w naszej monografii. Przyjaciel wieluńskiego liceum, darczyńca wielu publikacji z zakresu prawa. Książki te dostępne są w bibliotece szkolnej. Oto tytuły:

Aktualne problemy egzekucji sądowej w Polsce i na świecie, Analiza i ocena ustawy o komornikach sądowych, Dochodzenie roszczeń zabezpieczonych zastawem lub hipoteką, Egzekucja sądowa w świetle przepisów z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego, Elektronizacja postępowania wieczysto księgowego, Elektronizacja sądowego postępowania egzekucyjnego w Polsce, Etyka zawodowa komornika sądowego, Kodeks Postępowania Cywilnego ( tomy I -V), Notarialne poświadczenie dziedzictwa, Notarialne tytuły egzekucyjne, Odpowiedzialność odszkodowawcza komornika sądowego w prawie polskim, Postępowanie i prawo cywilne w dobie informatyzacji, Postępowanie cywilne w zarysie, Postępowanie egzekucyjne, Sądowe postępowanie egzekucyjne, Status prawny komornika sądowego, Ustawa o komornikach sądowych, Założenia projektu nowej ustawy o komornikach sądowych, Zasady dochodzenia kosztów egzekucji sądowych.

marciniak ksizki 1 20200928 1499874028

Dziękujemy Panie Profesorze!

Jan Młotkowski

Specjalista od medycyny naturalnej. Bardzo modny temat! Wszyscy mówią: lecz się sam! Tylko niewielu mówi jak to zrobić. Nasz absolwent odpowie na każde pytanie jak leczyć wszystko i nie szkodzić sobie. Jest autorem dwutomowej książki pt.: "Lecz się sam". Do wypożyczenia w bibliotece, jedyny i unikalny egzemplarz, bo z dedykacją dla wszystkich zdrowych i jeszcze zdrowych uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Wszystkim życzymy zdrowia, a książkę traktujemy jedynie jako ciekawostkę, nie wykorzystujemy jej tak serio.

Andrzej Niekrasz (ur. 1934)

Profesor zwyczajny Uniwersytetu im. A Mickiewicza ma już na koncie ponad 30 indywidualnych wystaw swoich prac, ponadto uczestnictwo w ponad 130 wystawach krajowych i zagranicznych. Jego grafiki znajdują się w wielu zbiorach muzealnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem wielu nagród m.in. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na V Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki - 1971

Jest pomysłodawcą i współorganizatorem utworzenia kierunku wychowania plastycznego w Kaliszu. Jego biogram już nieraz ukazywał się w kolejnych edycjach "Who's Who in International Art".

Nina Pawlaczyk

Urodzona w Wierzchlesie, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Poetka, polonistka, bibliotekarka. Wydała osiem tomików poezji: Chwile ulotne, Romans z czasem, Spacer po linie, Do – tkliwość, Powrócić zapachem chleba, Poza tym normalnie, Lustrzane odbicia, oraz Prosty rachunek ( ten ostatni w opracowaniu nauczycielki – bibliotekarki I LO -  Anny Gorzkowskiej-Owczarek). Pani Nina Pawlaczyk została wielokrotnie nagrodzona i odznaczona za działalność na rzecz kultury. Bywa gościem w naszej szkole podczas Dni Humanisty. W 2014 odbyło się spotkanie autorskie Poetki z uczniami naszej szkoły.

Ksiądz biskup Jan Wątroba - biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej

20 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. dr Jana Wątrobę  biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Ks. dr Jan Wątroba, syn Franciszka i Ireny, urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu. Pochodzi z Białej koło Wielunia, tam ukończył szkołę podstawową w 1968 r. W latach 1968-1972 był uczniem naszego liceum. Potem odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Służbę wojskową odbył w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej. Potem pracował jako wikariusz w parafii Wieruszów. W 1981 r. został posłany do Rzymu i podjął studia na Uniwersytecie Laterańskim i 1985 r. uzyskał stopień licencjata teologii. Po powrocie do Częstochowy został sekretarzem i kapelanem ks. bp S. Nowaka. W 1994 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Święcenia biskupie odbyły się 20 maja 2000r. w archikatedrze częstochowskiej.

Oto co nowy biskup powiedział w dniu swoich Święceń, w maju 2000r. Tekst skopiowany z tygodnika " Niedziela " więcej...

Jerzy Więcław

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze.  Mianowany na to stanowisko przez Prezydenta RP w roku 2002. Od wielu lat pracownik polskiej dyplomacji, związany z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w latach 1963-1967. 

Andrzej Zawada

Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Filologii Polskiej. Specjalista od współczesnej literatury polskiej. Autor bardzo licznych publikacji. W bibliotece szkolnej dostępne są: "Wszystko pokruszone" (eseje o polskiej poezji współczesnej) oraz najnowsza publikacja pana Zawady "Literatura polska XX wieku" - leksykon

 baner dla bartka zmudzinskiego srebrna tarcza 2017pnwm2baner bezpieczne wakacje  uwagalogo kulisynexera