Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2021/2022

W historii naszych wieluńskich szkół: żeńskiej pensji Pelagii Zasadzińskiej i męskiego gimnazjum, jak w soczewce odbijają się losy szkolnictwa średniego w Polsce. Dzięki odwadze i ofiarności ludzi tworzących te szkoły, przetrwały materialne świadectwa, które pokazujemy w Izbie.                                                                                        Ekspozycję otworzyliśmy w październiku 2011 roku, pięć lat po uroczystych obchodach stulecia istnienia Szkoły. Zwiedzający zauważą, że sala wystawowa została tak zaprojektowana, aby podzielić ekspozycję chronologicznie na cztery okresy dziejów i wyodrębnić miejsce dla wieluńskiego harcerstwa.

izba 13 20200102 1410513030  izba 35 20200102 1440016926

 

Jednym z pierwszych eksponatów jest akt notarialny w wersji polskiej i rosyjskiej, z 148 nazwiskami członków założycieli szkoły męskiej w Wieluniu. Galerię dyrektorów otwiera fotografia Jakuba Huissona – pierwszego dyrektora. W gablotach zobaczymy świadectwa, rachunki, umowy, fotografie, pierwsze programy nauczania, zaproszenia z lat 1906-1914 oraz książki od dyrektora Wacława Sokoła-Kutyłowskigo. Ściany Izby ozdobiono pieczątkami pokazującymi zmiany w nazwie Szkoły.

 

Bardzo ciekawy i bogaty w różnorodne pamiątki jest okres pierwszej wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Uwagę zwiedzających przyciągają uczniowie – legioniści, bohaterowie I wojny, obrońcy Lwowa, pierwsi harcerze. Pokazano pamiątki, dokumenty i zdjęcia z manifestacji patriotycznych i uroczystości nadania Szkole imienia Tadeusza Kościuszki w 1917 roku.  Międzywojnie pokazujemy w trzech sekwencjach tematycznych: obok siebie w gablotach poziomych i pionowych współpracujące ze sobą szkoły żeńska i męska. A dalej dzieje gimnazjum po wielkim kryzysie i przejęciu szkoły przez biskupa częstochowskiego. Tu, szczególną uwagę przyciągają sylwetki błogosławionych: Maksymiliana Binkiewicza i Ludwika Gietyngiera, Kodeks dyplomatyczny miasta Wielunia Karola Wójcikiewicza i pamiątki po Czesławie Aulichu.

 

W czasie drugiej wojny światowej budynek szkoły przejęli Niemcy i urządzili w nim więzienie. Nasi nauczyciele i uczniowie walczyli i ginęli na frontach i w podziemiu, umierali w obozach i gettach. Możemy zobaczyć oryginalne plany niemieckie budynku przy ul. Śląskiej, mapę Europy z zaznaczonymi miejscami kaźni, tablicę z nazwiskami naszych bohaterów. W laminowanym pliku dostępne są między innymi zdjęcia, listy, pocztówki, gazety, informacje o zamordowanych, list o Żydach zgładzonych przez okupanta oraz zeznania późniejszej dyrektorki szkoły - Janiny Ziemskiej.

 

Z okresu powojennego zachowało się bardzo dużo dokumentów i eksponatów. Po szczegółowej selekcji wystawiliśmy najciekawsze i najlepiej zaświadczające o burzliwych zmianach powojennych:  likwidacji gimnazjów, tworzeniu zespołów szkół i w końcu państwowego koedukacyjnego liceum , a także o życiu szkoły w PRL-u. Jest tu sztandar z 1945 roku. W gablotach zobaczymy pierwszą księgę protokołu posiedzenia rady pedagogicznej, dziennik, tarcze i inne elementy uczniowskiego stroju, pomoce naukowe, pamiątki od nauczycieli i absolwentów. Jest tez ławka szkolna. Na ścianach powieszono portrety dyrektorów, Kazimierza Dery i akt erekcyjny. Nad nimi, jak przez całą ekspozycję widać pieczątki z nazwami szkoły.

 ZDJĘCIA

 baner dla bartka zmudzinskiego srebrna tarcza 2017pnwm2baner bezpieczne wakacje  uwagalogo kulisynexera