Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2020/2021

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został w 1999 r. przez UNESCO. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie 21.02.1952 r. kilku studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji,  w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Celem działania UNESCO było wskazanie różnorodności językowej świata, podkreślenie rangi języka dla tożsamości każdego narodu oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone zaniknięciem.
       Zdając sobie sprawę z faktu, iż  „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury” nauczyciele i uczniowie naszej szkoły  postanowili włączyć się w obchody Dnia Języka Ojczystego. Zgromadzeni w szkolnej auli goście – przedstawiciele lokalnych władz, placówek kulturalno-oświatowych, nauczyciele i uczniowie wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych mieli przyjemność wysłuchać tegorocznych laureatek 42. Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego w Golubiu-Dobrzyniu – Michaliny Krzemianowskiej, która przedstawiła tekst o Julianie Tuwimie i Julii Tomczak,  mówiącej o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Po krasomówczyniach uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego „TeKa” zaprezentowali przedstawienie pt. „Ojczyzna polszczyzna”, ilustrujące ważność polskiej mowy i konieczność dbania o nią. Kolejna lekcja poświęcona była zabawom językiem polskim. Tu uczniowie klas drugich mogli sprawdzić swoją wiedzę humanistyczną, ortograficzną, wykazać się zdolnościami poetyckimi i translatorskimi (przekładali tekst staropolski na współczesną polszczyznę). Najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach zdobyła klasa 2e. Gratulujemy zwycięzcom!
       W trakcie imprezy, prowadzący ją uczniowie zachęcali zgromadzonych w auli szkolnej do odczytywania przygotowanych łamańców językowych, a pani Anna Mazur przedstawiła etymologię imion zgromadzonych gości.
       Kulminacją dnia był ćwierćfinał II Szkolnego Turnieju Debat Oksfordzkich, w którym zmierzyły się klasy 2b i 2c, a teza dotyczyła przyjmowania przez Polskę imigrantów. Nieznacznie lepszych argumentów użyła drużyna klasy 2b i to ona znalazła się w półfinale. Obu debatującym zespołom gratulujemy ogromnego zaangażowania i stworzenia świetnego widowiska.
       Dbanie o czystość języka polskiego powinno stać się naszą wspólną troską, bo przecież po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić małe dzieci, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze. Możemy mieć różne poglądy, zajmować różne stanowiska w wielu kwestiach, możemy się spierać, dyskutować, ale zawsze będziemy to robić po polsku i nie jest obojętne, czy będzie to język różnorodny i bogaty, piękny i poprawny, etyczny i estetyczny, czy też ubogi i prymitywny, pełen sloganów i nieporadnych sformułowań, niepotrzebnych zapożyczeń i wulgaryzmów.   
       Pomysłodawcą szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego imprezy już kilka lat temu był opiekun kościuszkowskich krasomówców, nauczyciel geografii Paweł Packi, a organizatorami tegorocznej uroczystości ponadto nauczycielki języka polskiego: Anna Mazur i Agnieszka Bryś. Pomocą przy dekoracji i realizacji zaplanowanych działań posłużyły bibliotekarki – panie: Anna Gorzkowska-Owczarek i Anna Morawska.
Imprezę  poprowadzili: Patrycja Kańtoch (2g) i Kamil Górny (2e) a techniczną stroną nagłośnienia zajął się Mateusz Wiktorek (2a).

Galeria...

 baner dla bartka zmudzinskiego srebrna tarcza 2017pnwm2baner bezpieczne wakacje  uwagalogo kulisynexera