Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2016/2017

5 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 1b z wychowawcą Pawłem Packim i Panią Anną Gorzkowską-Owczarek gościli na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego na zaproszenie Pana prof. dr. hab. Jana Miodka. Uczestnicząc w wykładzie  wybitnego naukowca młodzież poznała m.in. etymologię nazwy naszego miasta Wielunia oraz dowiedziała się o pochodzeniu imion: Barbara i Mikołaj.
        Następnie uczestnicy wycieczki do stolicy Dolnego Śląska udali się do Panoramy Racławickiej, gdzie obejrzeli cykloramiczny obraz „Bitwa po Racławicami” namalowany
w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka – dzieło przedstawiające jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. Aleksandra Tomasowa.
       W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pobliskie Muzeum Narodowe, którego oddziałem jest Panorama Racławicka przygotowało pokaz malowidła Jana Styki „Polonia”. To wielkoformatowe płótno od lat nie było prezentowane we Wrocławiu. Podobnie jak wiele innych dzieł z wrocławskiej kolekcji ma ono kresowy rodowód i zawiera w sobie kresowy mit.
      Dzieło współautora „Panoramy Racławickiej” powstało z okazji 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą świętowano we Lwowie w 1891 r. Rocznicowe uroczystości były manifestacją polskości i nadano im widowiskową oprawę plastyczną. Jednak najważniejszym wydarzeniem obchodów była prezentacja malowidła Jana Styki „Polonia”. W obrazie odnaleźć można tragedię upadku Polski, męczeństwo narodu, walkę o wolnościowe ideały, patriotyczną postawę przywódców oraz historycznych bohaterów.
      Po zwiedzeniu Muzeum Narodowego młodzież udała się na wrocławski Rynek Główny, aby poznać atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Galeria

  srebrna2017pnwm2  uwaga  logo kulisy