Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2019/2020

W dniach 14-20 września 2019 r. odbyła się szkolna wycieczka po południowej części Anglii z udziałem 49 uczniów naszego liceum i 4 opiekunów

(Renata Teluk-Kwapisz, Jerzy Kuczera, Bogusław Urwanowicz i Paweł Packi). Głównym jej celem było zwiedzenie ośrodka badań jądrowych Joint European Torus (JET), położonego kilkanaście kilometrów od Oxfordu w miejscowości Culham. Znajduje się w nim największy na świecie tokamak (urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej z wykorzystaniem deuteru i trytu). Jego budowę, rozpoczętą w 1978 r., prowadziły wspólnie kraje europejskie. JET osiągnął rekordową moc 16 MW (co jest rekordem świata w dziedzinie syntezy jądrowej). Aktualnie badania prowadzone z użyciem JET koordynuje organizacja European Fusion Development Agreement.

W trakcie wyjazdu zwiedziliśmy też 2 najstarsze i najbardziej renomowane uniwersytety w Wielkiej Brytanii – w Oxfordzie (1167) i Cambridge (1209). Jadąc w kierunku Birmingham nie można było pominąć 20 tysięcznego miasteczka Stratford nad rzeką Avon, które rocznie odwiedza kilka milionów turystów z całego świata. To właśnie tam urodził się i zmarł William Shakespeare – angielski poeta, dramaturg i aktor, powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. W Stratfordzie uczestnicy wycieczki odbyli spacer szlakiem miejsc związanych z wielkim dramatopisarzem; zobaczyli m.in. Shakespeare’s Birthplace (miejsce urodzenia), New Place (miejsce śmierci), Anne Hathaway’s Cottage (posiadłość żony poety), Mary Arden`s House (dom rodzinny matki poety) i Holy Trinity Church (miejsce chrztu i pochówku Szekspira).

3 wycieczkowe dni uczniowie spędzili w Londynie, zwiedzając stolicę Anglii i Wielkiej Brytanii (jedno z największych miast świata), a zwłaszcza:

 • Buckingham Palace – od czasów królowej Wiktorii siedzibę dworu królewskiego, przed którym mieliśmy możliwość obejrzenia uroczystej zmiany warty (Changing of the Guard);
 • Trafalgar Square – uznawany za geograficzne centrum Londynu, chyba nigdy nie pustoszejący słynny londyński plac z kolumną Nelsona i konnym pomnikiem Karola I oraz Galerią Narodową z ponad 2200 dziełami wybitnych malarzy światowej sławy;
 • Hauses of Parliament – jeden z najwspanialszych gmachów Londynu, będący siedzibą brytyjskiego parlamentu z 2 wieżami: Victorii i Zegarową (ze słynnym Big Benem);
 • Westminster Abbey – jedna z 3 najważniejszych świątyń wyznania anglikańskiego, gdzie koronowali się niemal wszyscy władcy Anglii, począwszy od ostatniego z Sasów, Harolda II Godwinsona;
 • St. James's Park – z pałacem św. Jakuba, będącym fragmentem dawnego pałacu królewskiego z czasów Henryka VIII oraz rezydencjami: Clarence House i Spencer House;
 • Picadilly Circus – drugi obok Trafalgar Square punkt Londynu aspirujący do rangi centrum miasta;
 • Soho – jeden z najbardziej niesamowitych zakątków Londynu z wąskimi uliczkami dawnej robotniczej dzielnicy, którą dziś wypełniają ambitne teatry, kina, świetne księgarnie, restauracje różnych kuchni świata itp.;
 • Chinatown – bardzo ciekawa dzielnica, gdzie we wszystkich lokalach można porozumieć się w języku chińskim;
 • Tower of London – najwspanialszy zabytek londyńskiego City, zamek, który ubezpieczał niegdyś centrum Londynu od wschodu;
 • Tower Bridge – najbardziej znany londyński most (neogotycki, z 1894 r.). Składa się z 2 wież i 2 podnoszonych przęseł, dzięki czemu możliwe jest wpływanie dużych statków na Tamizę;
 • Natural History Museum – w XIX wiecznym okazałym neoromańskim gmachu, z galerią dinozaurów i wspaniałą kolekcją geologiczną;
 • Galeria Madame Tussaud's – z woskowymi postaciami znanych osobistości;
 • Baker Street – ulica uwieczniona przez Arthura Conana Doyle'a w opowiadaniach i powieściach o Sherlocku Holmesie i jego przyjacielu doktorze Watsonie;
 • Downing Street – z oficjalną siedzibą premiera brytyjskiego rządu;
 • Greenwich – słynne Royal Observatory (królewskie obserwatorium astronomiczne), 
  w pobliżu którego można osobiście przejść z półkuli wschodniej na zachodnią (lub na odwrót), przekraczając południk 0°;
 • Windsor – monarsza enklawa oddalona 34 km od centrum Londynu, w której do zwiedzania udostępniono niektóre komnaty królewskiej rezydencji, m.in. Apartamenty Stanu, Galerię i Garderobę Króla z licznymi dziełami sztuki. Najbardziej interesująca jest późnogotycka St. George's Chapel (kaplica św. Jerzego) z nagrobkami członków angielskiej dynastii panującej.

Pobyt w Anglii świetnie przygotowany i zrealizowany przez pana Bogusława Raszewskiego, pilota i przewodnika po Wielkiej Brytanii, uprzyjemniła prawdziwie letnia, słoneczna pogoda. Pomimo intensywnego zwiedzania i 2 nocy spędzonych w autokarze grupa turystów z I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu powróciła z wycieczki pełna niezapomnianych wrażeń.

Zdjęcia z wyjazdu tutaj...

  srebrna2017pnwm2  uwaga  logo kulisy