Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Ponowne wyróżnienie w rankingu Perspektyw
Dołącz do Nas
Nasze liceum to przede wszystkim uczniowie
Nastrój się do nauki
Podręczniki 2019/2020

W dniach 26 czerwca do 5 lipca udaliśmy się z wizytą do Rosji! Było to możliwe dzięki zwycięstwu w ubiegłorocznej edycji „Fizycznych ścieżek”. Jest to konkurs fizyczny organizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

W ramach dodatkowego „bonusu” organizatorzy konkursu zaproponowali nam zaproszenie do udziału w tygodniowym stażu w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych umiejscowionym w Dubnej. Miasto oddalone jest 125 km od Moskwy i powstało specjalnie po to, by stać się rosyjskim centrum nauki.

Popołudnie  po przylocie spędziliśmy na rozpakowywaniu się, poznaniu okolicy i integracji z innymi uczestnikami stażu (tegoroczny laureat trzeciego miejsca w tym konkursie i czterech studentów UMCS w Lublinie wraz z opiekunem). Dobrze, że udało nam się odpocząć, bo kolejne dwa dni wypełnione były intensywnym zwiedzaniem. I to świetnie, bo Rosja okazała się przepięknym, kolorowym, zaskakującym i niezwykłym krajem ze wspaniałą kulturą!

Weekend minął nam turystycznie. W sobotę byliśmy w Sergijew Posad - sercu rosyjskiego prawosławia. Zwiedziliśmy ławrę Troicko -Sergijewską z jej najpiękniejszymi świątyniami. Architektura sakralna Rosji powala swoim przepychem i pięknem, aż trudno oderwać wzrok. Niedziela upłynęła w stolicy – Moskwie! To ogromne miasto, które trudno ogarnąć w jeden dzień, a zapewne i przez wiele dni można by odkrywać wciąż nowe rzeczy. Mimo tego, dzięki żwawym krokom i podróżom metrem obejrzeliśmy sporą część Moskwy: Plac Czerwony i Kreml, Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Mauzoleum Lenina, Grób Nieznanego Żołnierza wraz ze zmianą warty i oczywiście, opiewany przez Bułata Okudżawę, moskiewski Arbat. Jest tam piękniej niż się może wydawać. Zdecydowanie pozostał pewien niedosyt, ale to tylko znak tego, że kiedyś uda się nam tam powrócić!

Organizatorzy zapewnili nam interesujący turystycznie weekend, który był wstępem przed główną częścią naszej wizyty. Kolejne cztery dni spędziliśmy w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych. Te niezwykłe wizyty umożliwiły nam poznanie pracy naukowców  oraz sztandarowe projekty Instytutu. Zwiedziliśmy Laboratorium Technologii Informatycznych, Laboratorium Fizyki Wysokich Energii, Laboratorium Reakcji Jądrowych i Laboratorium Problemów Jądrowych. Byliśmy także na budowie zderzacza NICA, najnowszego projektu naukowców z Dubnej. W kompleksie NICA będzie możliwe przyspieszanie i zderzanie przeciwbieżnych wiązek ciężkich jonów aż do jąder złota. To niesamowite, na jak wielu płaszczyznach pracuje Instytut i jak szerokie jest spektrum zagadnień, które podejmują naukowcy. Spotykaliśmy pracowników z całego świata, głownie jednak poznaliśmy pracę Polaków. Nasi rodacy są niezwykle ważną częścią wielkiej naukowej machiny. Bez nich na pewno nie byłoby tam tak samo!

Po powrocie staramy się poukładać sobie w myślach tę dawkę wiedzy, którą otrzymaliśmy. Gdzieś z tyłu głowy kiełkuje pomysł, by na studiach spróbować swoich sił w Dubnej na dłuższym, trzymiesięcznym naukowym stażu, co studentom proponuje Instytut. Na młodych naukowców czeka tam mnóstwo inspirującej, poszerzającej horyzonty pracy. Poznanie tylu interesujących osób to niesamowite doświadczenie, którego nie da się porównać z niczym innym.  Osobisty kontakt z polskimi fizykami z Dubnej zaprocentował zaproszeniem szkoły do współpracy naukowej w ramach projektu CREDO i montażu w szkole detektorów promieniowania kosmicznego. Wizyta w Dubnej to dla nas prawdziwe wyróżnienie. Wszak nie zapraszają tam każdego ucznia i nauczyciela, tylko tych najlepszych.

Wspaniałym podsumowaniem naszego wyjazdu był pożegnalny obiad z polskimi naukowcami, podczas którego zebraliśmy nasze doświadczenia i otrzymaliśmy serdeczne zaproszenie do powrotu. Niełatwo się pożegnać z takim miejscem, ale dobrze jest myśleć, że droga powrotna jest dla nas otwarta!

Julia Wilk – uczestniczka stażu w Dubnej
mgr Bogusław Urwanowicz - opiekun

Zdjęcia z wyjazdu są tutaj...

  srebrna2017pnwm2  uwaga  logo kulisy